Beh je veľmi obľúbenou športovou aktivitou, pretože ho môžete realizovať vo vonkajšom prostredí a takmer v každom počasí. Aj keď behanie počas zimných mesiacov si vyžaduje určitú dávku odvahy, je nesmierne príjemné tráviť v akomkoľvek ročnom období aspoň polhodinku oddychovou, no pritom fyzicky náročnou aktivitou. Okrem toho, že vám môže beh pomôcť dosiahnuť vaše vysnívané výsledky čo sa týka úbytku váhy a nárastu kondície, taktiež vám pomôže si vyčistiť hlavu a zredukovať stres. Ako začať s behom a akú športovú výbavu naň potrebujete?

Ako začať behať?

Začiatok behania sa často spája s nevôľou a samotné začiatky nie sú veľmi jednoduché. Predsa len je potrebné zamakať na kondičke a rovnako sa aj rozhýbať. Beh je veľmi komplexnou aktivitou, pri ktorej zapájame celé telo. Práve preto ľudia, ktorí behajú majú často veľmi dobrú postavu a rovnako aj dobré fyzickú kondíciu. Častokrát môžete vidieť, že aj starší ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú behu vyzerajú mladšie a majú nespočetné množstvo energie. Na začiatok určite budete potrebovať dostatok motivácie a odhodlania.

Z toho praktického hľadiska je veľmi dobrým motivátorom zakúpenie si športových hodiniek, prípadne stiahnutie aplikácie na mobil, ktorá bude regulovať, koľko ste zabehli. Budete tak vedieť veľmi účinne posúvať level vašej kondície. Trasa ktorú zvolíte by mala byť na začiatok ideálne po rovinke. Veľmi dobré je voliť trasy, ktorými robíte akýsi okruh, pretože budete mať väčšiu motiváciu beh dokončiť. Na začiatku je teda dôležité pohľadať si trasy v okolí vášho domova, ktoré sú vhodné na beh, prípadne aj nejaké „behacieho“ partnera.

beh

Športová výbava na beh

Okrem trasy, ktorú si vyberiete potrebujete tiež aj určitú základnú športovú výbavu. Beh je veľmi náročný a preto odporúčame na začiatok neinvestovať veľké peniaze do výbavy, pretože pokiaľ vás behanie nebude napĺňať, veci vám budú zbytočne ležať v šatníku. Pri behu však určite potrebujete oblečenie s funkčných materiálov. V lete vám takéto oblečenie bude regulovať teplotu a pohlcovať pot, v zime vás zasa ochráni pred prechladnutím a opäť bude regulovať teplotu vášho tela. V zime je dôležité voliť aj kvalitnú čiapku, ktorá vám nebude z hlavy padať.

Asi najzaujímavejšou časťou, ktorá je aj veľmi kľúčová, je výber správnych tenisiek. Tenisky si môžete vyberať podľa toho na akom povrchu beháte. Rovnako je dôležité voliť obuv, v ktorej máte miernu rezervu, aby noha mohla pri behu pracovať, no aby nebola príliš voľná. Pre dámy je nevyhnutnou súčasťou aj športová podprsenka, ktorá podporí váš dekolt a pri behaní nebudete riešiť, či je všetko na svojom mieste a rovnako sa vám bude aj dobre dýchať.

Prvý beh

Pred každým behom by ste sa mali rozcvičiť. Ideálne je sa rozklusať, dobre si rozhýbať kĺby, ponaťahovať svaly a šľachy. Môžete si dať rýchlu rozcvičku ako na telesnej výchove, pričom stačí takejto rozcvičke venovať len 10 minút. Ak pred prvým behom viete, že nemáte takmer žiadnu kondíciu, začnite chôdzou. Rýchla chôdza má tiež množstvo benefitov a prvé dni vám dá poriadne zabrať. Až potom si trúfnite na samotný beh, no tiež ho striedajte s rýchlou chôdzou. Dôležité je nezastať ale stále zostať v pohybe. Dýchanie nosom je najideálnejšou formou dýchania pri behaní, pretože tak využijete omnoho väčšiu kapacitu pľúc.

beh

Veľkú úlohu majú aj ruky. Lakte držte pri tele, prsty majte zohnuté, no nezvierajte ich v päsť. Ruky by sa mali pohybovať pri behu paralelne s telom. Po behu by ste mali prirodzene spomaľovať do chôdze. Rovnako je po dobehnutí do cieľa nesmierne dôležitý strečing, pri ktorom by ste mali cítiť mierny ťah. Ak by ste trpeli veľkou svalovou horúčkou doprajte si teplý kúpeľ na uvoľnenie svalov.