Čo obsahujú parfumy, ktoré vydržia celý deň, ale v parfumovaných vodách, ktoré vyprchajú po štyroch hodinách, nenájdete? Nič. Tajomstvo trvanlivosti všetkých typov vôní spočíva v koncentrácii, ale jednotlivé zložky zastúpené vnútri sú v podstate rovnaké. Poďme sa pozrieť, o ktoré ide.

Hlava, srdce a základ

Pred tým, než si zadáte do vyhľadávača „predaj parfémov“, by ste mali vedieť, že všetky vône – či už parfumy alebo parfumované vody – sa skladajú z troch hlavných zložiek: vrcholovej (hlava), strednej (srdce) a základnej (základ).

Hlava je vôňa, ktorú cítite okamžite po aplikácii – obvykle sú to ľahké, svieže vône, ako sú citrusy alebo levanduľa, ktoré však rýchlo vyprchajú. Bezprostredne potom nastupuje srdce parfumu. Zvyčajne sú to kvetinové alebo ovocné vône, ako je ruža alebo jazmín, ktoré dodávajú parfumu hĺbku. O výdrž sa potom stará základ, ktorý zvyčajne tvorí santalové drevo alebo vanilka. Parfumu dodáva trvalý charakter.

Prírodné a syntetické esencie

Súčasťou každého komponentu sú rôzne vonné zložky alebo esencie, vďaka ktorým je vôňa vôňou. Môžu byť prírodné alebo syntetické, pričom medzi prírodné zložky – získané destiláciou alebo maceráciou – patria rôzne esenciálne oleje a extrakty z kvetov, listov, korenín, dreva, živíc a iných častí rastlín.

Ak však prírodné zložky nedajú získať z etických zdrojov, majú slabú výdrž alebo sú príliš vzácne, výrobcovia používajú syntetické zložky, ktoré verne napodobňujú prírodné vône a často dokonca vytvárajú úplne nové arómy.

Alkohol a voda: Rozptyľovače vône

Alkohol je nezanedbateľnou súčasťou väčšiny parfumov a parfumovaných vôd, slúži ako rozpúšťadlo aromatických zložiek a pomáha vôni lepšie sa rozptýliť vo vzduchu a na pokožke. Existujú však aj parfumy bez alkoholu.

Ďalšou bežnou zložkou je logicky voda, ktorá sa používa na riedenie vône. Práve voda, resp. koncentrácia vonných zložiek, v konečnom dôsledku odlišuje parfumy od parfumovaných a toaletných vôd.

Aby sa totiž vôňa mohla nazývať parfumom, musí obsahovať 15 – 30 % vonných zložiek. V prípade parfumovanej vody je to 8 – 15 % a toaletná voda je definovaná 4 – 8 % koncentráciou vonných zložiek.

Box:

Parfum (Extrait de Parfum): 15 – 30 % vonných zložiek

Parfumovaná voda (Eau de Parfum): 8 – 15 % vonných zložiek

Toaletná voda (Eau de Toilette): 4 – 8 % vonných zložiek

Kolínska voda (Eau de Cologne): 3 – 5 % vonných zložiek

Konzervanty a stabilizátory

Práve podiel vody má vplyv na trvanlivosť vône, ktorú je možné podporiť aj rôznymi konzervačnými látkami a stabilizátormi. Tie ju chránia pred nežiaducimi účinkami vzduchu, tepla a svetla – prirodzenými nepriateľmi každého parfumu. Rovnako ako v prípade alkoholu aj u nich platí, že prírodné parfumy sa zaobídu aj bez týchto chemikálií.

Zdroj foto: mkfilm / Shutterstock.com