Hry v kasíne sa vymknú jednoducho: hráč prehrá viac peňazí ako si môže dovoliť. Márne opakujeme, stavte iba toľko, koľko vám nebude chýbať. Inak hra nie je hrou, zábava nie je zábavou. Nenechajte sa finančne stiahnuť pokušením – hranie je možné (nutné) kontrolovať. Povedzme si ako na to.

Dodržujte svoj rozpočet.

 Rozpočet majú byť peniaze, ktoré vám ostanú po zaplatení životných nákladov, nákladov na rodinu, na iné svoje končíky – až po tom všetkom je teoreticky hazard.

Vyberte si hry s nízkou výhodou kasína. 

Niektoré kasínové klasiky ako blackjack alebo baccarat, ponúkajú nižšiu výhodu kasína. To znamená, že stávkovanie tu môže byť pomalé a nízke. A naozaj hráte, nielen manipulujete žetónmi. Na opačnej strane sú výherné automaty, ktoré sú hltačmi peňazí v rýchlom tempe.

Rozumiete tomu, čo robíte?

Výskumy vravia, že hráči často nerozumia stratégiám a zvláštnostiam v hrách. Prirodzene vás to tak stojí viac.

Hrajte v kasíne, ktoré je licencované a regulované

Bezpečné prostredie na prvom mieste. Zákon má prednosť. Mali by ste rozumieť aj systému bonusov (vstupných a iných), aby ste zbytočne neprihadzovali úspory na misku kasín. Regulované kasína sú kontrolované štátom – iba v nich má hráč nárok na riadnu ochranu.

Hrajte pomaly a rozvážne.

Každý prežíva hru inak. Nenechajte sa uniesť vzrušením! Náhle rozhodnutia nie sú dobré ani v živote, ani pri zábave – trikrát meraj a raz rež je univerzálna rada.

Zmierte sa so stratami, nezvyšujte ich

Hazardovanie je, ak sa chorobne pokúšate získať späť prehrané peniaze. Tu je jasný bod, kedy hru ukončiť a odkráčať von, alebo vypnúť aplikáciu. Neverte hráčskym mýtom typu, že po 10 prehraných kolách, 11. musí byť úspešné. Tak to nefunguje. Hranie mimo zákon je najdrahšie.

Nepite!

Alkohol vám dokonale zastrie úsudok, ale to asi nikomu nemusíme pripomínať. Ak alkohol môže vyvolať látkovú závislosť, hazard môže vyvolať nelátkovú závislosť – veľmi zlá kombinácia.

Ak cítite, že strácate kontrolu, okamžite prestaňte. Nepríjemný pocit neignorujte. Ak vám hazard začne vstupovať do života, vyhľadajte pomoc. Problémové (alebo patologické) hráčstvo je veľký problém. Na Slovensku máme veľa inštitúcií, ktoré sa venujú prevencii a liečbe závislostí, napríklad Centrum pre liečbu drogových závislostí (sídli vo veľkých mestách), máme Register vylúčených osôb (ktoré majú zákaz hrania) a podobne. Hazardná hra má byť zábavou – neškodnou. Ak zábavou nie je, musíte sa jej vyhnúť.

(r)