Chudnutie predstavuje proces, pri ktorom sa zbavujeme nadbytočného tuku. Samotný tento proces je veľmi namáhavý, pretože sa často spája s obmedzením príjmu potravy a často aj konzumáciu nie veľmi chutných jedál. Pokiaľ ste sa vybrali na túto strastiplnú cestu redukcie hmotnosti, prinášame vám pár tipov na potraviny, ktoré vám samotný proces môžu uľahčiť a nahradiť nezdravé potraviny.

Čakankový sirup

Čakankový sirup predstavuje výbornú alternatívu zdravého sladidla. Čakanka obyčajná, z ktorej je tento sirup vyrobený, sa radí medzi liečivé byliny s množstvom pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Sirup sa vyrába konkrétne s koreňa tejto rastliny a patrí medzi skvelé sladidlá vhodné na sladenie teplých aj studených nápojov, dezertov, či dokonca aj na pečenie.

Medzi benefity konzumácie čakankového sirupu patrí napríklad aj podpora imunitného systému. Znižuje riziko vzniku zubného kazu. Napomáha k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu a podporuje rast prospešných črevných baktérií. Čakankový sirup má vysoký obsah vlákniny a preto správne pôsobí na fungovanie metabolizmu a trávenie, vďaka čomu podporuje aj chudnutie.

šalát

Listová zelenina

Listová zelenina je pri chudnutí vďačným parťákom, pretože jej môžete zjesť veľa a neuškodíte tým svojmu dennému kalorickému príjmu. Je bohatá na vlákninu a dá sa využívať v širokom spektre receptov od výmyslu sveta. Okrem toho, že obsahuje veľa vlákniny, prirodzene má málo kalórií a sacharidov, vďaka čomu predstavuje ideálnu prílohu počas diéty.

Konjakové cestoviny

Chudnutie nemusí za každú cenu predstavovať stereotypný jedálniček. Môžete si v niektorých ohľadoch aj dopriať, treba len siahať po nízkokalorických a zdravých potravinách. Ideálnym príkladom sú konjakové cestoviny, ktoré majú málo kalórií a aj sacharidov. Opäť obsahujú dostatok vlákniny, takže sa podieľajú na správnom trávení.

cestoviny

Chudnutie a vyšší príjem vlákniny

Z potravín, ktoré sme spomenuli, ste mohli vydedukovať, že vyšší príjem vlákniny môže viesť k chudnutiu. Dôležité však je aj zmeniť kalorický príjem a zamerať sa aj na konkrétnu skladbu potravín. Vláknina vo všeobecnosti podporuje trávenie a tiež jedlá s jej vysokým obsahom nás udržia dlhšie plných. To znamená, že prakticky budete mať menší hlad a tak budete jesť menej. Nezanedbávajte však pestrosť stravy, pretože pre správne fungovanie organizmu je potrebné dodať mu všetky zložky stravy.

Tabletky na chudnutie?

Na trhu nájdete množstvo prípravkov, ktoré vám sľubujú, že ich konzumáciou zredukujete hmotnosť a nemusíte pritom zmeniť spôsob stravovania, ani životný štýl. Nenaleťte na podobné reklamné slogany! Tabletky na chudnutie s účinnými látkami môžu podporiť vašu redukciu hmotnosti, avšak len pri dodržiavaní určitého stanoveného kalorického príjmu a zdravej vyváženej stravy.

Pri redukcii hmotnosti je veľmi dobré zakomponovať aj pohyb v akejkoľvek forme. Pohyb sám o sebe je veľmi zdravý a pre telo prirodzený a potrebný. Pokiaľ chudnete nemusíte nevyhnutne behať, či chodiť do posilňovne. Vyberte si spôsob pohybu, ktorý je vám príjemný a dbajte najmä na to aby bol pravidelný. Začnete tak na sebe badať rozdiely nielen v nižšej váhe, ale aj vo väčšej dávke energie, ohybnosti a tiež sa môžete zbaviť bolestí hlavy, či chrbtice.