Posilnenie imunity je vzhľadom na chladné mesiace veľmi dôležité, aby sme sa vyhli prechladnutiu a iným vírusovým ochoreniam. Imunita alebo inak povedané obranyschopnosť organizmu nás chráni pred choroboplodnými zárodkami a udržuje naše telo v dobrej kondícii. Na posilnenie imunity môžeme využívať rôzne princípy a tiež aj rôzne produkty. V tomto článku sa však zameriame konkrétne na doplnky stravy, ktoré vám môžu s imunitou naozaj výrazne pomôcť. Ktoré sú naozaj účinné?

Bylinky

Bylinky majú nesmierne široké spektrum pozitívnych účinkov na náš organizmus. Rovnako ako nám dopĺňajú vitamíny a liečia rôzne ochorenia, majú skvelé vlastnosti aj na posilnenie imunity. Výluhy z byliniek sú skvelým spôsobom ako bojovať proti akémukoľvek oslabeniu organizmu. Zároveň sú takéto výluhy veľmi chutné napríklad s lyžičkou medu a prinášajú skvelú atmosféru počas zimných večerov, či skorých sychravých rán. Ideálne je piť bylinkové výluhy z usušených bylín, ktoré si môžete sami predpripraviť, ale tiež ich kúpite aj v rôznych predajniach. Odporúčame siahať skôr po sypaných čajoch, ktoré sú vo vyššej kvalite.

bylinkový čaj

Vitamíny

Vitamíny sú pre našu imunitu skvelým pomocníkom. Nachádzajú sa najmä v ovocí a zelenine, pričom z týchto potravín ich dokáže naše telo najlepšie vstrebať. Niekedy nám však takéto množstvá bežnou konzumáciou nestačia, najmä pokiaľ nekonzumujeme dostatok potravín s prirodzeným výskytom vitamínov. Inak môžeme teda vitamíny dopĺňať vo forme doplnkov stravy, teda synteticky vytvorených vitamínov. Pri dávkovaní je však dôležité spĺňať denné odporúčané dávky. Ich presiahnutím jednorázovo sa väčšinou nevyskytujú žiadne následky, no dlhodobá hypervitaminóza môže spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti.

Probiotiká

Probiotiká sú doplnkami stravy, ktoré pomáhajú pri tráviacich problémoch, či napríklad ako prevencia pred vznikom atopického ekzému. Predovšetkým u starších ľudí sa však prejavuje aj zlepšenie funkcie oslabeného imunitného systému vplyvom užívania probiotík. Základným predpokladom správnej funkcie imunitného systému je správne fungovanie tráviaceho systému. Probiotické baktérie majú dôležitú úlohu pri rozklade potravy, no tiež eliminujú choroboplodné zárodky, ktoré sa do organizmu dostanú z vonkajšieho prostredia.

zdravý pohyb

Podpora imunity

Imunitu môžete okrem iného podporiť aj otužovaním. Touto cestou sa dokážeme ľahšie prispôsobiť nepriaznivým vplyvom počasia a s vírusmi si váš organizmus poradí oveľa ľahšie. Výrazne pozitívne účinky má aj pravidelné cvičenie s primeranou záťažou. Dôležitá je tiež eliminácia stresu, pretože chronický stres výrazne oslabuje náš organizmus. Rovnako by ste sa mali zamerať aj na dĺžku a kvalitu vášho spánku. Správne fungovanie imunitného systému si vyžaduje najmä našu pozornosť a starostlivosť o vlastné telo a nastavenie správnej životosprávy. Snažte sa stravovať zdravo a vyvážené a mať dostatok pohybu.