Zdravá strava sa u väčšiny ľudí spája aj s predstavou finančnej nákladnosti. Nie vždy je to však faktom, pretože vo veľa prípadoch sa dokážete zdravo stravovať aj bez toho, aby ste museli míňať veľa peňazí. Strava je predsa jednou z najvýraznejších položiek v rodinných výdavkoch. Ako sa stravovať zdravo a pritom ekonomicky?

Prečo je dôležitá zdravá strava?

Dôležitosť zdravej stravy si mnoho ľudí poriadne neuvedomuje. Pritom by pre ľudí malo byť základom snažiť sa telo živiť kvalitnými a zdravými potravinami, aby správne fungovalo a bolo celkovo zdravé. To čo priamo konzumujeme sa odráža na fungovaní nášho organizmu. Možno ste si všimli, že po konzumácii nezdravého jedla máte menej energie, ste unavení, prípadne sa vám zhorší pleť.

Zdravá strava sa zameriava predovšetkým na konzumovanie veľkého množstva nespracovávaných potravín ako sú ovocie a zelenina vo všetkých formách. Tiež sa však snaží, aby ste mali v strave zastúpené všetky zložky a tak bolo vaše stravovanie nutrične vyvážené. Pri pravidelnej konzumácii zdravej stravy budete mať viac energie, budete sa cítiť značne lepšie a z dlhodobého hľadiska sa môžete zbaviť vašich zdravotných ťažkostí.

ovocie a zelenina

Tipy ako jesť zdravo a lacno

V tejto časti článku sa nebudeme učiť základy správneho zdravého stravovania. Chceme vám len ukázať pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri efektívnejšom varení, ktoré vám ušetrí čas aj peniaze a napriek tomu sa stravovať zdravo.

Využívajte zvyšky

Veľakrát sa pri varení stane, že ostanú zvyšky z predošlého dňa. Keďže sa stravujete zdravo, predpokladáme, že ide o zdravé zvyšky jedla, ktoré môžete zakomponovať aj do prípravy ďalšieho jedla. Takto nemusíte produkovať nadmerné množstvo bioodpadu a zároveň si varenie uľahčíte časovo aj finančne.

Zásoby v mrazničke

Nielen pri zdravom stravovaní, ale pri akejkoľvek forme stravovania vám finančne veľmi pomôže pokiaľ budete prebytky zamrazovať. Mraziť môžete prakticky všetko, dôležité je len ovládať čas, za ktorý je potrebné zamrazené produkty skonzumovať. Veľmi dobrou alternatívou je však napríklad mrazenie ovocia a zeleniny z vaše záhradky, vďaka čomu tieto domáce plody využijete aj počas zimy. Nemusíte tak nakupovať predražené a nie veľmi chutné zahraničné potraviny.

Sezónne stravovanie

Už v predchádzajúcej kapitole sme spomenuli, že sezónne stravovanie je veľmi výhodné. Produkty v danej sezóne kúpite aj lokálneho charakteru a sú omnoho lacnejšie. Ideálny prípad je samozrejme si ovocie, či zeleninu vypestovať doma, ale nie všetci na to máme čas a priestor. Ak máte chuť na ovocie, či zeleninu mimo sezóny skúste siahnuť skôr po mrazených produktoch, ktoré nájdete aj v supermarketoch často v oveľa lepšej cene ako čerstvé varianty.

tržnica

Večerné nákupy

Veľa z nás asi neobľubuje večerné nákupy, pretože sa už neviete dostať k čerstvým potravinám. Večerné nákupy však majú aj svoje výhody, pretože často nájdete potraviny s krátkou dobou spotreby za veľmi nízke ceny. Môžete tak ušetriť napríklad pri nákupe čerstvého ovocia a zeleniny. Podobne to funguje aj na farmárskych trhoch, či na tržnici. Nie je hanbou sa opýtať na túto formu zliav. Skúste sa informovať, či aj vo vašom okolí to funguje v supermarketoch na podobnej báze.

Sledujte akcie

Aj keď akciové letáky sú skôr doménou starších ľudí, určite vás poteší, keď budete mať prehľad o cenách. Dnes je to prostredníctvom rôznych aplikácií ešte omnoho jednoduchšie a prakticky vám na získanie prehľadu o cenách stačí mobil a pripojenie na internet. Sledovanie zliav nie je ničím nevídaným a ešte stále patrí medzi najefektívnejšie spôsoby ako ušetriť pri nákupe.

Ako šetríte pri nakupovaní vy? Zameriavate sa na kvalitu svojej stravy? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch 🙂