Jeseň je obľúbeným ročným obdobím, ktoré trvá krátko, no má veľké čaro. Magické jesenné večery, hmlové rána a upršané dni sú ideálnym časom na relax po energetickom lete. Aj keď po lete sa takmer každý z nás vracia do bežného pracovného života, jeseň je sama o sebe obdobím pomalých dní a dlhých chladných večerov. Toto ročné obdobie môže na niekoho vplývať depresívne, no so správnym nastavením mysle si ho viete užiť a zrelaxovať pri ňom.

Aby ste si jeseň vo vašom interiéri ešte viac užili a spríjemnili, odporúčame vám doplniť váš interiér o príjemné dekorácie v jesenných motívoch. Existuje množstvo variant ako si do vášho interiéru priniesť jeseň. Ako môžete váš interiérový dizajn zariadiť v príjemných jesenných tónoch?

Farby

Jeseň je známa príjemnými farbami ako sú červená, bordová, žltá. Tieto farby sú teplé, príjemné a navyše nám evokujú príchod jesene. Pokiaľ chcete vášmu príbytku dodať jesenný nádych, ideálne zakomponujte tieto farby vo forme dekorácií. Môžete kúpiť obliečky na vankúše, sviečky, rámiky na fotky a podobne. Krásnymi dekoráciami sú aj usušené jesenné listy, ktoré si môžete vložiť do rámikov. Ide o cenovo výhodnú dekoráciu, ktorá je však svojou atmosférou nenahraditeľná. Veľký rozdiel môžete docieliť aj výmenou závesov. Voľte farby s teplým podtónom, ktoré symbolizujú jeseň so zemitým podtónom.

pohodlie

Pohodlie na jeseň

Pre mňa sa jeseň spája aj s pohodlím. Počas hmlistého rána so šálkou horúcej kávy sedieť v pohodlnom kresle a čítať si dobrú knihu. Ideálnymi doplnkami na vaše jesenné rána a večery budú sviečky, ktoré príjemne doladia jesennú melanchóliu. Okrem toho určite potrebujete huňaté deky a veľa vankúšov, keďže v interiéri budete tráviť veľa času. Chladné večery strávite v mäkkom a teplom prostredí a príjemne zrelaxujete. Potešiť sa môžete aj novou šálkou na čaj, keďže jesenné obdobie sa spája najmä s množstvom teplých nápojov.

Tieto dekorácie vymeníte veľmi jednoducho a navyše majú aj praktické využitie. Jesennú atmosféru vo veľkom ovplyvňuje aj svetlo. Počas jesene je totiž vo vnútorných priestoroch väčšinou prítmie a preto je dobré voliť viaceré zdroje príjemného hrejivého svetla. Takéto osvetlenie docielite mäkkým svetlom lampy, sviečky, či ohňom v krbe. Rovnako ako sa ochladí a zotmie, potrebujete vo vašom interiéri docieliť príjemné osvetlenie a teplo domova.

Aróma jesene

sviečka

Okrem vizuálnych podnetov môže jeseň do vášho domova priniesť aj príjemná aróma. Sviečky sú ideálnym príkladom spojenia vizuálneho a aromatického podnetu. Zároveň sú ideálnym interiérovým doplnkom, ktorý evokuje jeseň. Rovnako túto úlohu plnia aj vonné tyčinky, aroma lampy, či esenciálne oleje v príjemných sladkých vôňach. Pri vytváraní jesennej arómy si však dávajte pozor najmä na intenzitu vône. Pokiaľ je vzduch preexponovaný parfumom, môže to spôsobiť bolesť hlavy a ťažkosti s dýchaním.

Ako si vy vytvárate doma jesennú atmosféru? Ktoré sú vaše obľúbené jesenné aktivity v interiéri? Aké interiérové doplnky si viete doma vyrobiť? Aké jedlá pre vás evokujú jeseň? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a názory v komentároch :).