Čas pre seba môže každý vnímať inak. Čo máme, ale zrejme všetci spoločné je, že čas na seba si nevieme nájsť. Stále sa náhlime za prácou, poriadkom, či rodinou. V skutočnosti všetko čo naše telo a myseľ potrebuje je trochu času pre seba, ktorý si môžeme užiť v tichosti a myslieť pritom len na seba. Znie to sebecky? Možno, no každý z nás potrebuje byť aspoň raz za čas sebec, aby mohol naplno prežívať svoj život a venovať čas tej najdôležitejšej osobe, teda sebe samému.

Ako zistíte, že potrebujete čas pre seba?

Väčšinou je toto zistenie spojené s nedostatkom energie, negatívnou náladou a pocitom, že vás nič nebaví. Vtedy vám život zdvíha varovný prst a snaží sa vám ukázať, že treba spomaliť a venovať sa samému sebe. Ideálne je keď si každý z nás počas každého dňa nájde pár minút pre seba, no nie vždy sa to dá. Čas osamote vám pomôže utriediť si myšlienky, načerpať energiu, obnoviť pozitivitu a najmä načúvať svojim pocitom. Nie je nič lepšie ako vedieť komunikovať so sebou samým a vďaka tomu dokonale ovládať vlastné emócie.

Byť sám

relax

Takýto čas len tak nezískate, musíte si ho len vyhradiť alebo nájsť vo svojom harmonograme. Takýto kúsok času však dokáže kompletne zmeniť váš náhľad na svet a dodať vám energiu do ďalších dní. Najlepším spôsobom ako získať čas pre seba je samozrejme čas osamote, kedy môžete robiť vaše obľúbené aktivity, počúvať hlasy vo vašej hlave a pritom „vypustiť paru“. Veľa ľudí sa bojí toho byť sám, pretože sa cítia osamelo a nekomfortne. Keď si však začnete užívať čas sám so sebou, objavíte čaro vašej vlastnej osobnosti a zistíte, koľko toho dokážete v tomto čase o sebe zistiť.

Aktivity na čas pre seba

Medzi aktivity, ktoré vám umožnia zrelaxovať a vytvoriť si čas pre seba patrí napríklad čítanie. Čaj, dobrá kniha a hrubá deka sú aj predstavou ideálneho večera pre nejedného z nás. Často si však takýto relax kvôli povinnostiam nevieme dopriať. Okrem samotnej relaxačnej aktivity, vám umožní čítanie vcítiť sa do roly niekoho iného a riešiť kompletne iné problémy. Pre človeka v bežnom kolobehu problémov je to priam liekom, kedy môže opustiť svoje zabehnutí starosti a povinnosti.

Mnoho ľudí si relax a čas pre seba spája s fyzickou aktivitou. Na prevetranie hlavy je vhodný beh, joga, či cvičenie, no tieto aktivity nie sú vhodné pre každého. Ideálne je ak vám pomôžu s utriedením myšlienok, či upokojením od každodenného stresu. Nemali by ste sa však po nich cítiť vyčerpaní, pretože si zvyšok času pre seba nebudete môcť plnohodnotne vychutnať. Ak je ale fyzická aktivita pre vás oslobodzujúca, určite sa hýbte a využite to v prospech vášho fyzického a psychického zdravia.

čas pre seba

Čo nerobiť?

Určite svoj voľný čas, ktorý strávite len so sebou samým nevenujte žiadnym domácim prácam. Aj keď na vás čakajú povinnosti, v túto dobu sa musíte pripraviť na to, že si potrebujete oddýchnuť. Koniec koncov aj vaši najbližší musia pochopiť, že nie ste stroj a nepracujete nepretržite. Je v poriadku vynahradiť si čas len pre seba a doplniť si energiu do ďalších dní, kedy sa môžete naplno venovať svojim povinnostiam.

Vedeli ste, aký je čas pre seba dôležitý pre vašu psychiku? Zaraďujete pravidelne čas pre seba do harmonogramu svojho dňa? Aké aktivity v týchto chvíľach preferujete? Podeľte sa s nami o vaše názory a skúsenosti v komentároch 🙂