Valak je známy démon, ktorý sa objavoval v mnohých známych dielach v rámci histórie. Jeho konečná podoba sa však spája predovšetkým s poslednou filmovou inscenáciou The Conjuring 2 alebo Nun, kde sa Valak vyskytoval v podobe mníšky a bol prezentovaný ako jedna z hlavných záporných postáv. Je táto postava založená na reálnom základe? Ako bol tento démon zobrazovaný v minulosti?

Valak démon

Valak démon sa v minulosti zobrazoval predovšetkým ako okrídlený chlapec jazdiaci na dvojhlavom drakovi. Táto podoba sa často spája s ešte viac strašidelnými prívlastkami, keďže spája nevinnosť dieťaťa a strašidelnosť démonickej bytosti. Vo filme V zajatí démonov 2 sa Valak vyskytuje v podobe démonickej mníšky, pričom samotný filmári si pri tvorbe tohto hororu uvedomili, že ľudí straší, ale zároveň aj priťahuje táto podobizeň.

Volak
zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Valac#/media/File:Volac.png

Mytologický Valak sa často spája aj s pomenovaním Markíz hadov, čomu venovali pozornosť práve aj vo filme V zajatí démonov 2. Podoba mníšky z tohto filmu sa považuje za kombináciu filmárskej kreativity, ale aj mytológie. Samotný námet sa však zrodil podľa skutočnej udalosti, kedy démonologičku Lorraine Warrenovú podľa opisov prenasledovala presne takáto bytosť.

Spočiatku sa jej zjavovala v snoch, no postupne sa čoraz viac dostávala do jej reality a podvedomia. Na základe toho mala mníška vkladať tejto démonologičke do hlavy obrazy o smrti jej manžela. Jej podoba nebola presne stotožnená s výsledným zobrazením vo filme V zajatí démonov 2, no mnohé jej vlastnosti tento démon prebral aj do filmovej podoby.

Valak wikipedia sk

Podľa Wikipédie sa Valak démon vyskytuje v spomínaných gotických grimoároch. Okrem názvu Valak sa používajú aj rôzne zahraničné prívlastky: Valac, Ualac, či falak. Niektoré diela ho radia medzi kniežatá, iné medzi prezidenta pekla.

Valak história

História tohto démona sa viaže predovšetkým na dielo zo 17. storočia – Lesser Key of Solomon. Podľa tohto príbehu má Valak vedúce postavenie v pekle a vedie 30 légií démonov. V jeho kompetencii je schopnosť ovládať hadov – privolávať ich, lokalizovať a kontrolovať. Prvé filmové spracovanie, kde sa Valak nachádzal pochádza už roku 1998 vo filme Vampire pod menom Valek a bol označený ako prvý upír.

Následne si môžeme jeho podobizne všímať napríklad vo filmoch Annabelle: Creation, The Nun, Shadowhunters (prvá séria). Rovnako sa spája aj s niektorými hrami, či knihami a tak je jeho prítomnosť stále udržiavaná aj v populárnej kultúre.

Mníška 2

Podoba Valaka v prevedení démonickej mníšky je typická aj pre film Nun a Nun 2 – Mníška a Mníška 2. Film Mníška vznikol po prezentácii filmu V zajatí démonov 2, kedy tento démon dostal vlastný priestor na svoju premiéru. Film zobrazuje jej zrod priamo v rumunskom kláštore. Réžia tohto filmu je pod drobnohľadom Corina Hardyho. Príbeh sa odohráva v roku 1952. Pokračovanie v podobe Mníšky 2 ešte stále neuzrelo svetla sveta, no na jej príprave sa pracuje a očakáva sa, že v roku 2021 si ju pozrieme v kinách. Tak sa démon Valak opäť dostane na naše obrazovky a uzrie svetlo sveta.

mníška - V zajatí démonov 2
zdroj: https://www.mikulas.sk/kalendar-podujati?event=5949