Aromaterapia má na ľudský organizmus množstvo pozitívnych účinkov, predovšetkým čo sa týka mentálneho zdravia. Vďaka správnej kombinácii vôní sa viete lepšie uvoľniť a zrelaxovať, eliminovať stres, či zlepšiť svoj spánok. Domáca aromaterapia je pritom úplne lacná a môžete si ju rôznymi spôsobmi urobiť aj priamo u vás doma. Ideálnym príkladom je aromatický kúpeľ, prípadne využívanie esenciálnych olejov v bežnej starostlivosti o vaše telo. Ako si pripraviť doma aromaterapeutické aktivity, ktoré vám prinesú množstvo benefitov?

Aromaterapia a jej princíp

Aromaterapia funguje na princípe inhalácie. Vdychovaním esenciálnych olejov môžete využívať ich mnohé pozitívne účinky. Ich aplikáciou je možné rýchlo zmierniť rôzne fyzické symptómy. Čuchové reakcie dokážu priamo stimulovať nervový systém. Esenciálne oleje sú číre prírodné látky, ktoré sú extraktmi priamo z rastlín. Pokiaľ chcete využívať esenciálne oleje, odporúčame siahať výlučne po tých prírodných, nie synteticky vytváraných. Prírodné éterické oleje sú omnoho prirodzenejšie pre naše telo a majú nespočetné množstvo pozitívnych látok.

Rovnako môžete esenciálne oleje používať aj cez pokožku. Takýto prienik látky je omnoho bezpečnejší, pretože sa pomaly vstrebáva do organizmu aj do krvného obehu.

Esenciálne oleje dokážu stimulovať naše telo a povzbudiť našu náladu. Na použitie prostredníctvom inhalácie môžete využiť difuzéry, aromalampy, inhalátory, alebo olejčeky pridať do kúpeľa. Veľmi často však ľudia preferujú aj priame kozmetické produkty s obsahom esenciálnych olejov ako napríklad telové mlieka, či sprchovacie gély. Okrem príjemnej vône a aromaterapeutických účinkoch vás pri týchto produktoch môže tešiť aj omnoho menej chemické zloženie.

esenciálny olej

Používanie esenciálnych olejov v domácnosti

Používanie esenciálnych olejov je veľmi rozsiahle a v tejto sekcii od nás dostanete pár tipov ako ich efektívne využívať priamo u vás doma.

  • Voňavý byt. Skvelou formou ako používať aromaolejčeky je na príjemne rozvoňanie vašej domácnosti. Nielenže je to veľmi útulné a príjemné vrátiť sa do voňavej miestnosti, rovnako majú esenciálne oleje aj iné výhody. Napríklad ničia choroboplodné zárodky, teda rôzne plesne, či vírusy. Môžete využívať sviečky s obsahom éterických olejov, aromalampy, či difuzéry.
  • Naparovanie. Tento trik možno poznáte od našich starých mám, ktoré odporúčali vložiť do vody bylinky, povariť a následne si zakryť hlavou uterákom a nadýchať sa pary. Táto metóda je veľmi účinná pri nachladnutí, ale má množstvo benefitov aj ako prevencia. Rovnako to funguje aj s éterickými olejmi. Benefitmi takéhoto naparovania je prečistenie horných a dolných dýchacích ciest, eliminácia prechladnutia, či úľava od kašľa.
  • Osviežovač vzduchu. Esenciálne oleje môžete skvelo využiť na výrobu vlastného osviežovača vzduchu, ktorý je zároveň aj omnoho príjemnejší pre naše dýchacie cesty a prináša všetky výhody esenciálnych olejov spolu s príjemnou vôňou. Stačí zmiešať destilovanú vodu, prípadne lieh s pár kvapkami oleja. Pred každým použitím je potrebné túto zmes pretrepať. Na každých 30 ml vody/liehu sa pridáva 5-10 kvapiek oleja.
  • Aromatický kúpeľ. Aromatický kúpeľ je asi jednou z mojich najobľúbenejších aromaterapeutických aktivít. Stačí si napustiť horúcu vaňu a pridať pár kvapiek vášho obľúbeného relaxačného esenciálneho oleja. Vďaka upokojujúcim účinkom si omnoho lepšie oddýchnete a načerpáte silu na ďalšie dni. Určite odporúčam túto formu aromaterapie vyskúšať na elimináciu stresu.
difuzér

Aké sú vaše obľúbené aromaterapeutické aktivity? Využívate liečivé účinky esenciálnych olejov aj doma? Aké sú vaše obľúbené esenciálne oleje? Kde všade ich používate a aké účinky ste si na sebe všimli?