Ochrana záhradnej výsadby závisí najmä od sezónnych kritérií. Všetky majú ale jedného spoločného menovateľa, a tým je zaburinenie. Intenzívny rast burín bráni úrodnosti, ale aj estetickému pôsobeniu v záhrade. Na tento účel a aj pre množstvo ďalších výhod odporúčame inštalovať tkanú agrotextíliu.

Čím je špecifická tkaná textília do záhrady?

Tkaná agrotextília sa vyrába zo špeciálne upraveného plastu s vyššou plošnou hmotnosťou a pevnosťou. Štandardne svoje základné využitie umožňuje pri hmotnosti 100 – 130 g/m2. Kľúčovou je predovšetkým ochrana živej prírody, ktorá je v neustálej dynamike. Tejto okolnosti dobre vyhovie len tkaná textília s dlhodobou životnosťou. Keď porovnáme bežné netkané agrotextílie s trvácnosťou do 10 rokov, tak sortiment tkaných je ich silnou konkurenciou. Majú naviac ako na obdobie jednej dekády, pričom lepšie odolávajú ako klimatickým, tak aj mechanickým zmenám.

Aké sú hlavné funkcie tkanej agrotextílie?

Tkaná agrotextília napomáha zdarnej vegetácii, tým že ekonomickejšie využíva vodu na zachytávanie a rozvádzanie. Okrem negatívnych prírodných vplyvov, akými je invazívny porast, množenie mikroorganizmov, pôsobenie mrazov, ale aj UV žiarenia, sa využíva pri spevňovaní a plošných záhradných úpravách. Tak tkanú agrotextíliu naplno využívame aj pod zámkovú dlažbu, aj pri prejazde poľnohospodárskych mechanizmov. Tento typ záhradnej textílie má svoje využitie pri úpravách v okolí bazénov alebo na spevnenie terénu pred výsadbou.

Aké sú aktuálne možnosti na trhu?

Tkanú agrotextíliu získame v rôznych gramážach a šírkach. Ideálne, keď nám predajca vie poskytnúť agrotextíliu v rolkách na mieru. Aktuálne dôležitým kritériom výberu je ekologickosť sortimentu. Popri bežných plastových existujú ekotextílie z biomás. Po opotrebovaní ich naďalej nechávame v pôde, kde sa rozložia a fungujú ako hnojivo.

Zdroj obrázku: photowind / Shutterstock.com