Minimalizácia času pred obrazovkou mobilu, či počítača znie pre niektorých ľudí ako vtip. Na mobilných zariadeniach, či počítačoch môžete robiť prakticky čokoľvek od hrania hier, pozerania videí, komunikácie s blízkymi, cez vzdelávanie a prácu. Práve preto sa čas strávený pred obrazovkou rapídne zvyšuje a niektorí ľudia prakticky celý deň trávia pozeraním na obrazovku. Aké to má zdravotné následky na našu psychiku a tiež aj fyzické zdravie je cieľom štúdií už dávno, no priebežné zistenia sú prinajmenšom znepokojujúce.

Obrazovky ničia zdravie

Medzi najviac ohrozené orgány patria jednoznačne oči. Vyžarované studené svetlo môže pre oči predstavovať nesmiernu záťaž a preto veľa ľudí trpí príznakmi ako sú podráždené oči, svrbenie, či únava. Pravidelné sledovanie obrazovky, prípadne čítanie textov na bielej ploche môže byť pre oči nesmierne zaťažujúce a môže viesť až k znižovaniu kvality videnia. Rovnako vplýva toto svetlo aj na tvorbu hormónu melatonínu, ktorý je známy ako spánkový hormón. Sledovanie obrazovky pred spaním zabraňuje vylučovaniu tohto hormónu, čo znižuje kvalitu nášho spánku a predlžuje proces zaspávania.

mobil

Psychické problémy

Podľa výskumov realizovaných na mladých dospelých a tínedžeroch, môže neustále sledovanie obrazoviek spôsobovať aj psychické problémy. U týchto vekových kategórií je to samozrejme tiež spojené so sledovaním sociálnych sietí. Dlhý pobyt na sociálnych sieťach prehlbuje úzkostné a depresívne stavy a ľudia vo väčšej miere pociťujú osamelosť. Rovnako však môžu psychické problémy súvisieť s nadmerným množstvom získavania informácií, keďže internet je nekončenou studnicou poznania. Pri neustálom hľadaní informácií, najmä tých negatívneho charakteru, môžete tiež podporovať vznik depresívnych stavov.

Minimalizácia času pred obrazovkou

Minimalizácia času pred obrazovkou môže výrazne ovplyvniť vaše psychické a fyzické zdravie. Ľudia často automaticky pri voľných chvíľach siahajú podvedome po telefóne, prípadne aj pri trávení času s ostatnými sa nevenujú komunikácii, ale neustále sledujú novinky na obrazovkách. Aj takto nevedomky nás môže mobil a obrazovka oberať o pozornosť, ktorú môžeme dávať našim blízkym, prípadne ich venovať zmysluplnejším aktivitám.

Sledujte váš čas pred obrazovkou

Väčšina elektronických zariadení umožňuje sledovať si váš čas strávený pred obrazovkou. Pokiaľ vaše zariadenie neoplýva takýmito možnosťami už pri kúpe, môžete si tiež stiahnuť rôzne aplikácie, ktoré vám umožnia sledovať si vašu aktivitu. Rovnako aj pri sociálnych sieťach je možné nastaviť si denný limit používania jednotlivých aplikácií. Sledovaním času stráveného pred obrazovkou si môžete lepšie regulovať vaše aktivity a tiež môžete vidieť vaše pokroky a analyzovať, kedy trávite pred obrazovkou najviac času a v súvislosti s akou činnosťou.

instagram

Vypnite si upozornenia

Aplikácie nás prirodzene oboznamujú s dianím a novinkami, ktoré sme premeškali, kým sme neboli aktívni. Aj to nás často pohltí a chytíme mobil do ruky aj v čase, ktorý by sme mali venovať práci, či štúdiu. Na jednej strane ide o užitočnú funkciu, ktorá nám oznámi, kto nám písal, či komu sa páči naša fotka.

Na strane druhej ide o veľký triger pre trávenie času na mobile a verte, že kým budete dostávať upozornenia zvukovým, či vizuálnym podnetom, budete na mobile tráviť omnoho viac času. Naopak, keď si upozornenia vypnete, pozriete sa na mobil len po odvedenej práci alebo v čase vyhradenom na túto aktivitu.

Vytvorte si zóny bez obrazoviek

V súčasnom svete je snáď už aj vzácnosťou, keď u niekoho doma nájdete miestnosť bez akejkoľvek techniky, čo obrazovky. Snažte sa ale vytvárať si zóny bez obrazoviek. Príkladom môže byť napríklad, že každý večer v posteli nebudete sledovať sociálne médiá, ani videá, či filmy, ale prečítate si pár strán z knihy. Odporúčame tiež, aby ste spálňu nespájali s pracovňou a nemali v nej televízor.

Rovnako si takúto zónu môžete vytvoriť ráno, kedy si stanovíte, že pred desiatou hodinou si nebudete pozerať žiadnu obrazovku a až po desiatej sa vrhnete na prácu. Samozrejme nie všetci máme takéto vymoženosti, no pokiaľ vám to práca dovoľuje, riaďte svoj voľný čas tak, aby ste eliminovali čas pred obrazovkou.