Mať vlastný koníček je skvelý spôsob, ako si vyplniť voľné chvíle. Mnohí ľudia vyhľadávajú hobby kvôli odreagovaniu, no neskôr však majú problém pri ňom zotrvať. Ako si nájsť hobby, ktoré nebude len jednovíkendový „úlet“?

Ako si nájsť hobby: trpezlivosť pri výbere

Predtým, ako začnete pátrať, ktorá aktivita by Vás mohla napĺňať na dlhú dobu, mali by ste popremýšľať o svojej osobnosti a záujmoch. Netreba hneď siahnuť po prvej príležitosti, ak Vás známa nahovorí na kurzy štrikovania, modelovania, či iných klasických ručných prác. Je pravdepodobnejšie, že pri koníčku zostanete, ak sa mu budete venovať pomaly a postupne.

Zhodnoťte svoj rozpočet

Niektoré hobby si vyžadujú vyššiu investíciu, ako iné. Premyslite si, koľko financií ste ochotní vložiť do materiálu, pomôcok a iných predmetov, ktoré si koníček bude vyžadovať. Ak máte nižší rozpočet, hľadajte finančne nenáročné možnosti. Aj keď do každej činnosti je potrebné investovať nejaké peniaze, mnohé z potrieb nájdete za nižšiu cenu. Môžete napríklad využiť zľavové kupóny mfppapier, aby ste ušetrili a zároveň nakúpili vo veľkom.

Premyslite si časovú náročnosť

Ak ste veľmi zaneprázdnení, možno sa netreba vybrať cestou neuveriteľne náročného koníčka. Činnosti ako kreslenie, lúštenie krížoviek, alebo čítanie, sa dajú robiť aj v krátkych časových úsekoch. Je tiež pravdepodobné, že máte až prebytok voľného času a hľadáte niečo, čo by Vás mohlo zamestnať na dlhú dobu. Záhradkárčenie je pre takéto situácie ideálne. Vyžaduje si zodpovednosť, takže sa mu budete venovať skoro každý deň pár hodín. Nájdite zľavu na lacnyjozko.sk, vďaka ktorej si zaobstaráte záhradnícke potreby za nižšie ceny.

Ako si nájsť hobby: zvážte, nakoľko ste spoločenskí

Buďte k sebe úprimní, pokiaľ ide o potrebu socializácie. Ak ste od prírody spoločenskejší človek, je nepravdepodobné, že by ste zostali pri „sólo“ koníčku. Nenáročná turistika Vás zblíži s priateľmi, poprípade pri nej nadviažete nové známosti. So správnou horskou výbavou na ostatných zanecháte dojem. Vyskúšajte decathlon – zľavový kupón a pripravte sa na turistiku štýlovo.

Členstvo v športovom tíme alebo v knižnom klube môže byť výborným koníčkom, pretože Vás núti komunikovať s ostatnými. Ak máte tendenciu tráviť čas radšej osamote, hobby pri ktorom je potrebná socializácia Vás nemusí až tak napĺňať. Pre introvertnejšie osoby je lepšou voľbou niečo, čo budú robiť sami, napríklad čítanie.

Premýšľajte o tom, čo Vás nadchne

Koníček má byť zábava, takže ho nerobte len pre iných ľudí, ale hlavne pre seba. Ak sa do činností nepustíte s pocitom nadšenia, pravdepodobne o ne stratíte záujem. Myslite na veci, ktoré Vás fascinujú a radi by ste ich vyskúšali. Premýšľajte o zručnostiach, o ktorých ste vždy snívali – predstavovali ste si občas, že ste talentovaný spevák? Učiť sa vo voľnom čase spievať môže byť vzrušujúce.

Vždy ste chceli zapôsobiť na ľudí športovými zručnosťami? Investujte do športovej výbavy – napríklad cez exisport zľavy a začnite sa naplno venovať fyzickým aktivitám. Pomôcť Vám môže, aj keď si pospomínate na minulosť. Aké predmety ste mali radi v škole? Ktoré mimoškolské aktivity zo strednej alebo vysokej školy vás najviac bavili? To všetko môže napovedať, aké záľuby Vás môžu baviť v prítomnosti.

Zhodnoťte svoje prirodzené zručnosti

Pre niektorých ľudí by mal byť koníček viac relaxačný ako náročný. Ak si vyberiete niečo, v čom ešte nie ste dobrí, môžete sa cítiť frustrovane a skôr či neskôr s tým skoncujete. Ak hľadáte niečo nenáročné, premyslite si, aké zručnosti už máte. Dôsledné zhodnotenie možností a schopností Vás privedie k záľube, ktorá u Vás môže pretrvať na veľmi dlhú dobu.