Mačky boli po stáročia považované za záhadné, svojské a nepredvídateľné tvory. Je to možno aj preto, že ľudia mali problém pochopiť ich vlastný jazyk. Zatiaľ čo človek sa pri komunikácií spolieha predovšetkým na reč, mačky sa dorozumievajú prevažne „nemým jazykom“. Naučte sa rozpoznávať reč mačky a jej základy, aby ste ju lepšie pochopili a zároveň si vytvorili so svojou zvieracou spoločníčkou lepší vzťah!

Čítanie reči tela mačiek

Vedci zistili, že mačky majú prepracovaný komunikačný systém za pomoci kombinovaných pachových signálov, zvukov a telovej reči. Aby ste pochopili, akú má mačka náladu, po prípade čo od vás vyžaduje, sledujte následné prejavy:

Reč mačky: komunikácia za pomoci chvosta

Podobne ako psy, aj mačky komunikujú pomocou polohy a pohybu chvosta. Potreby a želania sa dajú ľahko identifikovať keď rozoznáte najčastejšie polohy chvosta:

  • Chvost je vzpriamený a na konci mierne ohnutý – to naznačuje spokojnosť
  • Šklbanie chvosta – Vaša mačka je pre niečo úzkostlivá
  • Naježený chvost – mačka sa cíti ohrozene alebo vystrašene
  • Chvost obopína nohu – mačka Vás víta

Ak u domáceho zvieratka vyzistíte negatívnu náladu, neznamená to, že Vás nemá rada. Niekedy sa môže len nudiť. Tento problém sa dá ľahko vyriešiť s mačacími hračkami, ktoré jej rýchlo zdvihnú náladu. Rozmaznávajte ju so širokým výberom hračiek – pri ich nákupe môžete ušetriť, ak využijete zoohit zľavové kupóny.

Očný kontakt

Prekvapivým zistením je, že aj pozeranie do očí mačky Vám pomôže nadviazať s ňou vzťah a svojim spôsobom vyčítať jej pocity.

Priame pozeranie bez žmurkania môže byť interpretované ako postoj agresie, ktorý Vašu mačku zneistí.

Ak má mačka rozšírené zreničky, cíti sa buď veľmi hravo, alebo nadšene. Mačka, ktorá sa Vám pozerá do očí naznačuje, že Vám dôveruje a cíti sa vo Vašej blízkosti dobre. Pomalé žmurkanie očí naznačuje náklonnosť.

Náš tip: potešte svoju mačičku škrabadlom, na ktorom sa vyšantí. Aby bola investícia výhodná, použite zľavový kód na darcekovyraj.sk

Všímajte si aj ďalšiu reč tela mačky

Reč mačky sprevádzajú aj určité gestá – napríklad mňaukanie, aby mačka zvýraznila to, čo chce vyjadriť. Zdvihnutý nos a naklonená hlava naznačuje, že mačka Vás akoby „brala na vedomie“, niekedy Vás takýmto spôsobom môžu mačky aj pozdraviť.

Dávajte si pozor aj na určité varovné signály. Mačky sú veľmi citlivé tvory a ak sa samé od seba rozhodnú skryť do úzadia a prestať komunikovať, pravdepodobne ju niečo trápi, alebo v horšom prípade, prejavuje sa u nej choroba. Je potrebné mačku pravidelne odčervovať. Lacné a kvalitné antiparazitiká dostanete so zľavou na avephrama.sk. Nezabudnite na očkovanie proti besnote a v najlepšom prípade dať mačku vo vhodnom veku sterilizovať.

🐈 Mačka, ktorá sa o Vás otiera, Vás označuje za svoj majetok.

Milé mačacie gestá

Láskyplné mačacie gesto je „bozk na mokrý nos“, kedy Vás mačka svojim mokrým noštekom pobozká. Znamená to, že sa jej páčite a cíti sa pri Vás príjemne. Hravé pokyvkávanie hlavy je prejavom priateľstva a náklonnosti.

Všetky roztomilé gestá, ktoré k Vám mačička prejavuje, môžete aj patrične odmeniť, napríklad granulami. Uplatnite si zľavy na metro.sk, aby ste sa krmivom zásobili na dlhšiu dobu a za výhodnú cenu.

Ak Vás mačka olizuje, znamená to, že Vám naozaj dôveruje, dokonca Vás považuje za súčasť svojej rodiny. Niektoré mačky prejavujú svoju lásku aj kopírovaním toho, čo robíte. Ak sa chcete zahrať, predstierajte mŕtveho na podlahe. Mačka Vás môže začať oňuchávať a potom sa tiež zahrá na mŕtvu.

Identifikácia základnej reči mačiek Vám pomôže ľahko vyzistiť potreby svojho miláčika a zároveň si s ním vytvoriť pevnejší vzťah. Vyskúšajte niektoré z uvedených tipov aby ste zistili, čo sa Vám mačka snaží povedať.

Odporúčame jednoduché a zrozumiteľné video, ktoré Vám uľahčí pochopiť mačaciu reč: