Záhady predstavujú príbehy, ktoré sú tajomné, mysteriózne a na ich objasnenie nám často nestačia súčasné poznatky. Takýchto záhad sa v minulosti aj v súčasnosti vyskytlo niekoľko a pútajú pozornosť všetkých, ktorých sa nejakým spôsobom dotknú. Ktoré záhady sa nepodarilo vyriešiť? Ktoré sú najdivnejšie a najtajomnejšie?

Nevysvetliteľné záhady sveta

Voynichov rukopis

Medzi známe záhadné príbehy patrí takzvaný Voynichov rukopis, ktorý predstavuje 240 stranovú záhadu – knihu s vlastným rukopisom a množstvom zaujímavých obrázkov. Možno by nám priniesla prelomový objav, zaujímavé informácie alebo krásny príbeh – už niekoľko rokov ju však nikto nevie rozlúštiť. Často sa jej pripisuje aj prívlastok najtajomnejšej publikácie. Ak by ste sa chceli presvedčiť o kráse tejto publikácie a súčasne sa postarať o odhalenie tohto neznámeho textu – môžete si Voynichov rukopis prečítať.

Voynichov rukopis
zdroj: https://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/esp_ciencia_manuscrito07b.htm

Cooperova záhada

Cooperova záhada patrí tiež medzi tajomné záhady. Muž menom Dan Cooper totiž v roku1971 uniesol lietadlo Boeing 727. Za jeho vrátenie žiadal výkupné, ktoré aj dostal – konkrétne v sume 200 tisíc amerických dolárov. Následne po inkasovaní tejto sumy Cooper vyskočil s padákom z lietadla a ďalej sa o ňom a o peniazoch nezistili žiadne ďalšie informácie. Niektoré špekulácie hovoria o jeho smrti, avšak táto záhada sa nikdy skutočne neobjasnila. Všetky stopy, ktoré FBI aj súkromní detektívi našli viedli do slepej uličky. Ako to teda skutočne bolo zostáva stále neobjasnenou záhadou.

Dan Cooper
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/D._B._Cooper

Najdivnejšie záhady sveta

Planine Nazca obrazce

Obrazce na Planine Nazca sú celkom divnou záležitosťou. Boli totiž vytvorené kmeňom, ktorý žil v Peru 200 rokov pred naším letopočtom. Kmeň sa nazýval Nazca a jeho obyvatelia po sebe zanechali naozaj kuriózny prvok- nadrozmerné geoglyfy, ktoré sa dajú pozorovať z oblohy. Ako sa to mohlo tejto civilizácii podariť je celkom záhadné a tak sa táto kuriozita radí medzi najdivnejšie záhady sveta.

Bermudský trojuholník

bermudský trojuholník
zdroj: https://www.topky.sk/cl/13/1639699/Bermudsky-trojuholnik-ma-dalsiu-zahadu–Podivny-novy-ostrov-v-najobavanejsej-oblasti

Bermudský trojuholník je záhadou, ktorá je na svete už niekoľko rokov. Toto miesto sa označuje za záhadnú lokalitu, kde sa strácali lode. Vedci zistili v tejto lokalite pomerne vysoká mieru magnetizmu prostredníctvom meracích prístrojov. To môže ovplyvňovať fungovanie elektroniky a kompasov, vďaka čomu sa mohlo jednoducho stať, že lode začali blúdiť. Ako sa tu zvýšené hladiny magnetizmu objavili je však záhadou. Podľa niektorých špekulácii tu mohla v minulosti spadnúť kométa, ale fakty stále nie sú k dispozícii.

Neznáme nevyriešené záhady minulosti

Most psích samovrahov

Škótsky Dumbartone sa trochu smutne preslávil svojim mostom, ktorý získal zaujímavý, smutný rekord v počte psích samovrážd. Prvé sa začali objavovať už v 50-tych rokoch. Psy si zvyčajne vyberajú to isté miesto a skočilo odtiaľto znenazdajky už 50 jedincov. Prečo má tento most na psíkov takéto účinky nevedno, no kuriózna záhada je to určite.

most psích samovrahov
https://www.hlavnespravy.sk/psich-samovrahov-podla-miestnych-skotov-spachalo-samovrazdu-niekolko-stoviek-psov/1719999

Tarimské múmie

Tarimské múmie sú nevyriešenou záhadou pre milovníkov histórie. Múmie ako také nie sú žiadnou novinkou, no tieto sa našli v Číne pri rieke Tarim. Išlo však o múmie ľudí europoidnej rasy – s blond vlasmi a dlhými nosmi. Aj jednotlivé prvky nachádzajúce sa pri múmiách vykazovali stopy západnej kultúry. Ako sa tam ale dostali?

Tarimské mumie: V Číně byly nalezeny desítky těl evropského typu –  EnigmaPlus.cz
zdroj: https://enigmaplus.cz/imgpost/tarimske-mumie-v-cine-byly-nalezeny-desitky-tel-evropskeho-typu/

Najväčšie záhady sveta

Naladili sme Vás na „záhadnú“ nôtu? Môžete si pokojne pozrieť skvelý dokument Najväčšie záhady sveta, ktorý je dostupný zadarmo aj prostredníctvom platformy Youtube: