Úspora energie v domácnosti je ovplyvnená najmä kvalitou okien. Aký materiál použijete na okná pri stavbe a rekonštrukcii je preto kľúčová otázka. Zrejme najbežnejším materiálom, ktorý zákazníci vyberajú je plast. Viete, z akých ďalších materiálov si môžete vybrať?

Aké materiály sú na trhu dostupné?

Zákazník sa bežne môže rozhodovať medzi plastovými, hliníkovými alebo drevenými oknami.  Jednotlivé materiály sa líšia účinnosťou aj izolačnými vlastnosťami.

Plastové okná

To, čo robí z plastových okien dlhodobo top materiál pri výbere okien je najmä ich cena. Zazlievať im nemôžeme ani ich odolnosť voči korózii a vlhkosti. Veľkým mínusom je ale dopad na životné prostredie pri ich výrobe a v neposlednom rade vás môžu odradiť aj ich horšie tepelno-izolačné vlastnosti, zapríčinené vysokými a nízkymi teplotami.

Hliníkové okná

Posledné roky nájdeme hliníkové okná v čoraz viac domácnostiach. Záujem o ne rastie z viacerých dôvodov. Hliník je vysoko odolný a trvácny materiál, ktorý je zárukou výborných tepelno-izolačných vlastností. Výroba hliníkových profilov je aj šetrnejšia k prírode. Sú totiž vyrobené z recyklovaného materiálu. Plusom je aj ich moderný vzhľad.

Drevené okná

Drevo je prírodný, obnoviteľný materiál, ktorý má aj relatívne dobré izolačné schopnosti. Dekor si môžete vybrať podľa vlastných preferencií, preto sa hodí do moderných aj vintage interiérov. Ak sa rozhodnete pre drevené okná, rátajte s pravidelnou údržbou špeciálnymi prípravkami na drevo, aby sa rám nepoškodil a neostal tak odolný voči vlhkosti. 

Drevo alebo hliník? A čo tak drevo hliníkové okná?

Ak sa rozhodujete medzi drevom a hliníkom, riešením môžu byť drevo hliníkové okná. Z exteriérovej strany je hliníkový rám a v interiéri naopak drevený. Drevené profily sú tvarovo stále a majú výborné izolačné vlastnosti. Navyše v interiéri pôsobí drevo príjemne a teplo. Hliník vám zasa zabezpečí minimálnu údržbu a dlhú životnosť. Ide teda o ideálnu kombináciu.

Zdroj obrázku: Slavun / Shutterstock.com