Žiť udržateľne znamená obmedziť činnosti a nákup vecí, ktoré za sebou zanechávajú uhlíkovú stopu. Akým spôsobom treba premýšľať, aby ste viedli udržateľný životný štýl? Osem overených tipov vás privedie na správnu ekologickú cestu.

1. Neplytvajte potravinami

Priemerná rodina minie na potraviny stovky eur mesačne. Tento fakt zaraďuje jedlo medzi najvyššie cenové položky v domácnosti. Pokiaľ znížite množstvo potravinového odpadu, nielen, že zabránite plytvaniu, ale vďaka menším nákupom ušetríte na výdavkoch.

Potraviny vyhodené do odpadkového koša končia na skládke, kde sa rozkladajú a to nepriaznivým spôsobom pre ovzdušie – vytvárajú skleníkové plyny. Ak zo začiatku neviete, ako zmenšiť pravidelný nákup potravín, zvyšné jedlo nevyhadzujte, ale kompostujte. Môžete tiež vyskúšať objednávanie jedla na porcie a s informáciami o gramáži, napríklad cez bistro.sk – zľavové kupóny.

2. Vylúčte zo života jednorazové poháre na kávu

„Káva so sebou“ inak známa aj pod pojmom „coffee to go“ je základom dňa drvivej väčšiny ľudí. Vedeli ste však, že aj jednorazový pohárik na kávu v sebe obsahuje plasty? Ak podstatná väčšina Slovákov denne vypije aspoň jednu kávu so sebou, hovoríme o enormnom množstve nerozložiteľného plastu.

Aké je riešenie? Okrem samozrejmého separovania si môžete zaobstarať vlastný, opakovateľne využiteľný pohár, alebo termosku ktorú hneď len tak nevyhodíte. Cez andreashop.sk – zľavový kód sa dostanete k ekologicky nezávadným a viackrát použiteľným fľašiam, kde pri použití zľavového kódu ušetríte.

3. Čo s plastovými taškami a slamkami?

Aj keď svetový trh postupne vymieňa plastové tašky a slamky za recyklovateľné, ešte donedávna pripadalo na jedného Slováka v priemere 470 použitých plastových tašiek ročne. Všetky tieto plasty zapĺňajú skládky, oceány, škodia zvieratám a ich rozklad môže trvať aj celý život. Ak máte v domácnosti ešte „pozostatkové“ plastové tašky, slamky, či iné predmety, vymeňte ich za ekologicky nezávadné.

4. Cesta ekologického osvetlenia

Udržateľný životný štýl sa dá zariadiť aj s ekologicky šetrným osvetlením. LED diódy sú v súčasnosti najúspornejšie, a technologicky najefektívnejšie svietidlá. Zároveň sú skvelou investíciou do budúcnosti. Pôsobivé LED svietenie nájdete aj na svetla.sk – zľavové kupóny. Vyberte si preferované ekologické svietidlá a ušetrite so zľavou.

5. Nainštalujte si úspornú sprchovú hlavicu

Ako v domácnosti ušetriť energiu a peniaze? Dobrým spôsobom je aj inštalácia úspornej sprchovej hlavice, ktorá spotrebuje o 40 percent menej vody. Pred nákupom si preštudujte podrobné informácie o produkte, aby ste sa presvedčili o jeho udržateľnosti. Myslite ekologicky a naučte sa šetriť vodou.

6. Nakupujte lokálne, najlepšie pešo 

Chôdza, beh, či bicyklovanie je prospešné pre zdravie každého človeka. Ak sa máte rozhodnúť medzi nákupom v najbližšom obchode, alebo jazdou do nákupného centra vo vedľajšom meste, radšej zvoľte prvú možnosť. Prospeje to ako životnému prostrediu, tak aj vašej kondičke.

Ak ani jeden z uvedených príkladov nepripadá do úvahy, popremýšľajte nad verejnou dopravou, namiesto cesty v osobnom aute. Chcete sa pri nákupe potravín vydať zdravou cestou? Cez online obchod bezlepkac.sk – zľavové kódy si môžete zaobstarať zdravé bezlepkové suroviny.

7. Udržateľný životný štýl bez papiera

Určite ste sa už stretli s rôznou formou iniciatívy, ktorá podporuje záchranu stromov a robí všetko pre to, aby sa znížila frekvencia vyrubovania lesov. Ako môžete pomôcť vo svojom mene? Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa zbytočnému plytvaniu papierom napríklad tak, že si nebudete pýtať účtenku z každého obchodu a podniku, do ktorého vstúpite.

Ste majiteľom reštaurácie či kaviarne? Redukujte tlačenie bločkov na minimum a posielajte ich digitálne. Zrušte doručovanie priebežných informácií poštou, ak ich viete dostať online formou. O bezpapierový systém zasielania informácií sa dá požiadať aj v banke a u poskytovateľov komunálnych, či iných služieb.

8. Znížte teplotu termostatu

Ušetrite na účtoch za vykurovanie tým, že v chladnejších mesiacoch znížite teplotu na termostate v čase, keď nikto nie je doma. Každé zvýšenie stupňa totiž znamená viac znečistenia ovzdušia, ktoré spôsobuje klimatické zmeny.