Staré rozprávky pre deti patria medzi spomienky na naše detské časy. Mnohí z nás sa narodili v období, kedy ešte kultúra a ani technológie neboli natoľko rozvinuté, aby sme ich mohli naplno využívať. Napriek tomu sme mali prístup k niektorým zaujímavým a krásnym príbehom vo forme kníh, či prehrávačov, ktoré formovali našu fantáziu a predstavivosť. Poďme si na ne spolu zaspomínať a dopriať si relax pri spomienke na krásne rozprávkové časy nášho detstva.

Staré kreslené rozprávky

Rozprávky sú skrytými spomienkami na detstvo každého z nás. Či už ide staré filmové rozprávky, staré kreslené rozprávky, rozprávky zo socializmu, či rozprávky 90 roky – všetky sú pre niekoho krásnou spomienkou na detské časy. Aj dnes sú tieto rozprávky ešte nesmierne populárne a majú veľkú náučnú hodnotu. Ak si chcete zaspomínať, prezrite si prehľad tých našich najpopulárnejších, prípadne si pustite epizódu, pokojne aj s vašimi deťmi:

Krtko

Animovaný film Krtko, v origináli Krtek sleduje osudy tejto roztomilej postavičky krtka, ktorú stvoril Zdeněk Miler. Samotný koncept pritom vznikol úplne nečakane. Autor dostal zadanie, v ktorom mal vytvoriť pútavý a zrozumiteľný príbeh o výrobe látok. Autor bol však veľmi kreatívny a ako sprievodcu dejom chcel vytvoriť zaujímavú postavičku, ktorá bude celým dejom sprevádzať a vysvetľovať, čím sa samotný film stane omnoho pútavejším. Tak vznikla postavička Krtečka, ktorá sa tešila obľube u všetkých vekových kategórií. Po šiestich rokoch od uverejnenia tohto pútavého „mini-dokumentu“ začali vznikať pravidelné príbehy krtka, ktoré boli bez slov, no o to roztomilejšie a pútavejšie.

zdroj: youtube.com

Bolek a Lolek

Bolek a Lolek patrí medzi ďalšie zaujímavé staré kreslené rozprávky. Ide o pôvodom poľský televízny seriál s kreslenými postavičkami dvoch poľských bratov Boleka a Loleka. V rámci tohto seriálu deti sledujú zážitky a dobrodružstvá týchto dvoch chlapcov, ktorí vznikli na základe dvoch skutočných malých synov autora Wladyslawa Nehrebeckého. Prvý aj druhý seriál obsahuje 13 epizód po 10 minút, tretí 18 epizód po 9 minút. Celkovo je seriálov až 11 a majú rôzne počty aj dĺžky epizód. Rovnako vzniklo aj niekoľko filmov zábavného, či náučného charakteru.

zdroj: youtube.com

No počkaj!

No počkaj! je kreslená rozprávka z ruskej dielne, ktorej ústrednou témou je naháňačka medzi vlkom a zajacom. Podstatou je, že vlk sa snaží chytiť zajaca, aby ho mohol zjesť, pričom sa im stávajú rôzne zaujímavé a vtipné zážitky. Zajac sa snaží všemožne utiecť, pričom sú do seriálu zapojené aj mnohé ďalšie zaujímavé zvieracie postavy a dej sa odohráva v rôznych priestoroch.

zdroj: youtube.com

Bob a Bobek

Bob a Bobek je kreslená rozprávka o králikoch z klobúka. Títo dvaja nezbedníci často dostanú bláznivé nápady, ktoré im môžu spôsobiť veľa nepríjemností. Zároveň je však veľmi zábavné ich sledovať na ich dobrodružných cestách mimo kúzelného klobúka. Autorom kresieb týchto dvoch králikov je Vladimír Jiránek. Postavy z tejto rozprávky sa zároveň stali maskotmi Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Čechách v roku 2015.

zdroj: youtube.com

Včielka Maja

Včielka Maja je pôvodom japonský animovaný seriál, ktorý vznikol v koprodukcii Japonka, Rakúska a NSR. Pre slovenské, české a nemecké verzie je veľmi typickým komponentom úvodná skladba od známeho interpreta Karla Gotta. Samotná rozprávka voľne nadväzuje na knihu z roku 1912 – Včielka Maja a jej príhody. Veselé postavy včielky Maji, trúdika Vilka, lúčneho koníka Filipa vás prevedú životom na lúkach a predstavia vám nové poznatky o lúčnych rastlinách a živočíchoch. Pritom sa tiež zasmejete na ich zaujímavých a veselých príhodách z každodenného života na lúke. Včielka Maja sa zároveň v posledných rokoch dočkala aj nového spracovania.

zdroj: youtube.com

Nové spracovanie:

zdroj: youtube.com