Pekné veci môžu slúžiť aj na praktické účely a praktické veci môžu slúžiť aj na estetické účely. Platí to o mnohých rôznych predmetoch, vrátane nábytku. Mnohí by mohli povedať, že nábytok má čisto praktickú funkciu. Je to možno preto, lebo sa nikdy nezamysleli nad tým, že keby použijú správnu kombináciu farieb a materiálov, nábytok môže byť považovaný za niečo estetické.

Prepojenie praktickosti a estetickosti si vieme ukázať na dvoch jednoduchých príkladoch:

1. Miesto na sedenie

Miesto na sedenie tvorí vo väčšine obývacích izieb práve gauč alebo sedačka. Mnoho domácností obľubuje v posledných rokoch najmä rohové sedačky, ktorým sa budeme venovať. Rohová sedačka má niekoľko úžasných výhod:

  • Je veľká a priestorná, teda sa na ňu zmestí niekoľko ľudí
  • Dá sa rozložiť, čím vzniká ďalšie miesto na spanie
  • Väčšina má aj úložné boxy, do ktorých si môžete uložiť momentálne nepotrebné veci

Na druhú stranu je rohová sedačka prvou vecou, ktorú si niekto všimne, keď vojde do obývačky. Je najmä pre jej veľkosť. Ak si zvolíte zaujímavý typ sedačky, ktorý skutočne zaujme napríklad svojou farbou, vzorom alebo materiálom, môžete hovoriť aj o jej estetickej funkcii. Jej farbu môžete zladiť s farbou závesov alebo malého koberca či s obrazmi na stene.

2. Miesto na dekorácie

Sú to práve maličkosti, ktoré vedia vyplniť priestor a dodať priestoru tú správnu atmosféru. Týmito maličkosťami sú práve dekorácie, ktoré ale musia byť uložené na viditeľných miestach. Najlepším miestom sú určite praktické komody. Estetickou funkciou komody je určite jej tvar a tiež to, čo je položené na jej vrchu. Komoda spolu s uloženou dekoráciou vytvára jednotu.

Na druhej strane je komoda veľmi praktická. Uložíte do nej takmer všetko. Môžete si tiež kúpiť komodu s presklenou prednou časťou a uložiť do nej napríklad keramiku alebo porcelán.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com