Pravidelné čítanie rôzneho spektra informácií môže byť kľúčové pre rozvoj vašej osobnosti. Nielenže si urobíte čas pre seba a dozviete sa veľa nových informácií, ale rovnako formujete aj vašu osobu. Aké sú benefity pravidelného čítania literatúry a kde môžete nakupovať lacné knihy? Aj tieto otázky vám zodpovieme v tomto článku a možno práve vďaka nám vyberie rozčítanú knihu z poličky a opäť sa vrhnete do jej čítania.

Benefity pravidelného čítania:

Štúdie, ktoré sa zameriavali na výskum vplyvu čítania odhalili, že pravidelné čítanie stimuluje mentálne zdravie a eliminuje riziko vzniku demencie, či Alzheimerovej choroby. Čítanie totiž udržuje mozog aktívny a je teda prevenciou pred stratou jeho sily. Mozog rovnako ako ostatné svaly v tele, vyžaduje cvičenie, aby sa udržiaval silný a zdravý. Medzi najlepšie aktivity pre rozvoj kongnitívnej stimulácie patria puzzle, šach, či práve čítanie.

čítanie

Rovnako má čítanie veľký vplyv na redukciu stresu. Dobre napísaná kniha dokáže vtiahnuť čitateľa do deja a kompletne ho pohltiť. Môžete si tak užívať zážitky druhých prostredníctvom pútavej knihy a trochu zabudnúť na rušivú a stresujúcu situáciu okolo vás. Ako sme už spomenuli, čítanie vo veľkom ovplyvňuje váš rozhľad a prináša množstvo nových informácií. Čím viac znalostí počas života získate (aj práve z literatúry) tým lepšie budete vedieť čeliť všetkým nástrahám, ktoré na vás v reálnom živote číhajú.

Vaša slovná zásoba pravidelným čítaním nenahraditeľne porastie a budete to cítiť rovnako pri bežnej komunikácií ako aj pri pracovných povinnostiach. Pravidelným čítaním si navyše zapamätáte aj znenia slov, čím sa môže vo veľkom formulovať aj váš písaný prejav a najmä správne gramatické vnímanie textu, či štylistika viet. Čítanie tiež posilňuje našu pamäť, analytické myslenie, prináša pokoj a neobmedzenú formu zábavy.

Tipy na lacné knihy

Antikvariát je miestom, kde môžete nájsť staršie knihy, knihy z druhej ruky, rovnako ako aj neoceniteľné poklady. Rôzne výnimočné vydania kníh, či ručne prepracované kúsky sú naozaj okrasou každej knižnice. Pokiaľ je vašou prioritou výhodná cena, aj v tomto môžu byť niektoré antikvariáty nápomocné. Okrem takýchto výnimočných exemplárov tu môžete nájsť aj relatívne nové používané tituly za skvelé ceny. Vstupná investícia je minimálna a pôžitok rovnaký ako pri kúpe novej knihy.

knižnica

Z druhej ruky môžete knihy nakupovať napríklad aj na internete. Rôzne bazáre, sociálne siete, či záujmové skupiny poskytujú možnosti zdieľania vašich obľúbených kníh. Ideálne je to tiež pokiaľ sa chcete zbaviť množstva kníh doma a pritom je vám ľúto ich zahodiť. Knihy z druhej ruky môžete rovnako nájsť aj v knižniciach, ktoré sú robené na rôznych otvorených miestach v rámci miest, lesov, či zástavok. Takéto knižnice ľudia robia pre potešenie a môžete si tak jednu knihu zobrať a inú vrátiť. Neplatíte nič, no vaša knižnica je bohatšia o nový zaujímavý titul.

Knižnice sú tiež skvelou variantou na lacné čítanie a pritom ide aj o veľmi ekologický spôsob čítania. Knihy sa prostredníctvom knižníc dostanú k niekoľkým majiteľom a sú plnohodnotne využívané. Rovnako knižnice poskytujú aj vyradené tituly, ktoré väčšinou nebývajú v prvotriednom stave, no na čítanie môžu byť stále použiteľné napríklad aj po vašej kreatívnej úprave. V neposlednom rade môžete veľmi výhodne čítať aj široké spektrum kníh na internete. Niektoré eknihy sú dokonca dostupné zadarmo, iné si stačí zakúpiť za minimálnu cenu.