Zariaďovanie interiéru patrí k tým príjemnejším záležitostiam. Kým niekto sa v tejto činnosti doslova vyžíva, niekto sa stráca v aktuálnej ponuke nábytku a doplnkov a zariaďovanie interiérových priestorov je pre neho nočnou morou.

Ak plánujete nanovo zariaďovať svoju spálňu, máme pre vás zopár praktických rád, ktorými sa môžete inšpirovať.

Výber postele

Pri zariaďovaní spálne je vždy potrebné ako prvú do miestnosti dávať posteľ. Posteľ je to najhlavnejšie, je nevyhnutnou súčasťou spálne a práve preto by sa mala vyberať a umiestňovať do spálne ako prvá. Pri výbere postele zvážte rozmery miestnosti, materiál konštrukcie a aj to, či chcete mať v posteli aj úložný priestor, alebo vám postačí úložný priestor pod posteľou. Vyberajte takú posteľ, s ktorou sa budete najviac stotožňovať.

Postele z masívu

Za najkvalitnejšie sú dlhodobo považované práve postele z masívu. Ak preferujete jednoduchosť, nadčasovosť a pohodlie, potom sú postele z masívu tou správnou voľbou pre vás. Keď k ním doladíte kvalitné matrace, rošty, paplóny, vankúše a samozrejme aj obliečky, pohodlie máte zaručené.

Jednoduchý a čistý dizajn ale nie sú jedinými prednosťami tohto nábytku. Najväčšou výhodou tohto nábytku je kvalita materiálu. Masív je trváci, čiže ani rokmi nestráca na kvalite a ani na kráse.

Veľmi obľúbené drevo na výrobu postelí z masívu je dub, ale čoraz častejšie zákazníci vyhľadávajú orechové a borovicové drevo. Pri kúpe takejto postele máte zaručené nielen pohodlie, ale aj dlhú životnosť, a to aj pri pravidelnom používaní.

Osloviť vás ale môžu aj masívne postele, ktoré majú masívnu konštrukciu, avšak čelo postele je čalúnené.

Čalúnené postele

Ak nie ste fanúšikmi postelí z masívu, vyberajte z ponuky čalúnených postelí. Poteší predovšetkým vyznávačov elegancie a boho štýlu. Výhodou čalúnených postelí je aj rozsiahly úložný priestor, do ktorého môžete okrem posteľnej bielizne uložiť aj sezónne oblečenie, či veci, ktoré až tak často nevyužívate.

Pri výbere čalúnených postelí prihliadajte na dve veci, a to na kvalitu matraca (jeho tvrdosť) a na kvalitu čalúnnickej látky. Čalúnnická látka by sa mala jednoducho udržiavať a matrac musí ponúkať maximálne pohodlie, čiže musí mať ideálnu tvrdosť, aby ste sa na ňom dobre vyspali.

A čo úložný priestor?

Ak už máte vybratú posteľ, potom odporúčame vyberať úložný priestor, čiže komody alebo šatníkové skrine. V prípade potreby väčšieho úložného priestoru vám odporúčame vstavané skrine, ktoré si dajte vyrobiť vám na mieru. Ušetríte nimi priestor v miestnosti a zároveň získate dostatok úložného priestoru.

Šetriť priestor pomáhajú aj rohové šatníkové skrine, avšak dizajnovo vám do modernej spálne nebudú príliš pasovať.

Zdroj obrázka: Antoha713 / Shutterstock.com

Dajte šancu komode

Komoda býva častejšie súčasťou vybavenia obývačky či predsiene, avšak komode môžete dať šancu aj v spálni. Pristane malej, ale aj väčšej spálni. Vyberať môžete z vysokých, nízkych, masívnych, komôd so zásuvkami, či z kategórie bielych komôd.

Do spálne sa vám budú najviac hodiť vysoké či nízke komody so zásuvkami, do ktorých si môžete uložiť či už spodnú bielizeň, ponožky, pyžamá, ale aj rôzne sezónne oblečenie.

Ak ste si vybrali masívnu posteľ, komodu vyberajte z kategórie komôd z masívu. Nekombinujte príliš veľké množstvo materiálov pri výbere nábytku a snažte sa držať jedného, aby to priestor zbytočne nerušilo.

Biele komody

Nebojte sa bielych komôd. Miestnosť krásne zútulnia a spálňa sa tak stane modernou oázou pokoja. Biela farba nábytku je moderná a nemusíte sa ju báť zakomponovať do spálne. Práve v spálni vám najviac dokáže vyniknúť, keďže ide o miestnosť čisto odpočinkovú.

„Oddychový kútik“ v rámci spálne

Ak máte dostatočne veľkú spálňu, skúste využiť voľný priestor na zariadenie miesta na oddych. Vytvoríte si tak priestor trebárs na čítanie, háčkovanie, šitie, lúštenie krížoviek či na iné hobby aktivity.

V modernej spálni vám pekne vynikne konferenčný stolík z kategórie oválnych konferenčných stolíkov. Pekné stolíky nájdete medzi konferenčnými stolíkmi, ktoré majú nohy, ale aj dosku z drevovláknitej dosky, poprípade modely, ktorých doska stola je z drevovláknitej dosky, ale nohy sú z masívu.

K modernému konferenčnému stolíku umiestnite relaxačné kreslo (napríklad hojdacie či čalúnené kreslo) a dizajnovú stojacu lampu a váš oddychový kútik v rámci spálne už nič viac nepotrebuje.