Aby ste zistili, aký je Váš biologický vek v porovnaní so skutočným (chronologickým), museli by ste absolvovať zoznam fyzických testov a posúdenie súčasného životného štýlu. Síce to nie je presný diagnostický ukazovateľ, ale môže to byť spôsob, ako zistiť, či žijete zdravý život. Ponúkame niekoľko tipov na zníženie biologického veku, aj napriek nezastaviteľnému zvyšovaniu toho skutočného.

Zistite svoju pokojovú tepovú frekvenciu

Srdce je jedným z najdôležitejších telesných orgánov a jeho dobrá kondícia a zdravie sú dôležitou súčasťou celkovej pohody. Ideálna srdcová frekvencia je, keď srdce bije 60 až 90 krát za minútu, hoci niektorí elitní športovci majú tep pod 50 úderov za minútu. V dnešnej dobe nie je problém zakúpiť si prístroj na meranie tepu (spolu s tlakom), no ak preferujete zistenie tepovej frekvencie klasickým spôsobom, postupujte nasledovne:

 • Položte ukazovák a prostredník pravej ruky na vnútornú stranu ľavého zápästia tesne pod palec, nad jednu z hlavných tepien – mali by ste cítiť pulz
 • Počítajte počet úderov srdca počas 15 sekúnd a potom toto číslo vynásobte štyrmi, aby ste zistili počet úderov vášho srdca za minútu
 • Nižšia pokojová frekvencia znamená, že srdce je silné
 • Vyššia frekvencia znamená, že srdce je slabšie a menej efektívne

Správny tep srdca sa dá dosiahnuť nie len pokojným životným štýlom bez stresu, ale aj správnou stravou. Zásobte sa zdravou výživou cez fitness4u.sk – zľavový kupón.

Rozloženie tukov: aký typ má Vaša postava?

Je vaša postava skôr ako hruška, jablko alebo dokonca avokádo? S pribúdajúcim vekom máme tendenciu priberať a postava človeka – najmä pomer pásu a bokov, je rýchlym spôsobom, ako posúdiť rozloženie telesného tuku. Táto znalosť pomôže pri zisťovaní možných zdravotných rizík, ako je:

 • vysoký krvný tlak
 • cukrovka
 • riziko mozgovej príhody
 • niektoré druhy rakoviny

Je typické, že v strede tela zvykne byť väčšie množstvo telesného tuku, avšak nikdy nie je neskoro na podniknutie zdravých krokov. S využitím zľavového kódu top4fitness nájdete športové potreby, kde prehľadne zoradené kategórie uľahčia výber pomôcky, vhodnej práve pre Vás. 

Biologický vek: dostatočné množstvo spánku

Vypočítajte dobu trvania svojho nočného spánku. Spánok dáva mozgu a telu možnosť odpočinku a regenerácie, zatiaľ čo nedostatok spánku Vás vystavuje riziku vyššieho krvného tlaku, ochorenia obličiek, mŕtvice, aj obezity. Nízke množstvo spánku tiež zhoršuje kognitívne funkcie. Ak nemáte časový priestor pre postačujúci spánok, ďalším spôsobom k vyčisteniu mysle a dodaniu energie je jóga – skúste si oddýchnuť aj takýmto spôsobom.

💡 Priemerný dospelý človek potrebuje 7 až 8 hodín spánku za noc. Ak spravidla spíte menej, môžete byť unavení, psychicky vyčerpaní, dokonca vzhľadom fyzicky starší!

Ako dobre sa stravujete?

Správna výživa ľudí udržuje v dobrom zdravotnom stave, zlepšuje myslenie a dodáva telu energiu. Je na mieste položiť si otázku: „Ako som na tom so stravovaním ja?“ Dobre vyvážená strava by nemala obsahovať vyprážané potraviny, cukry, sodík, dusičnany a nasýtené tuky.

Na druhej strane by ste do jedálnička mali zahrnúť veľa ovocia a zeleniny, bielkovín ako sú ryby, kuracie mäso, ďalej orechy, komplexné sacharidy a celozrnné výrobky. Ak tieto položky do svojho každodenného jedla nezaradíte, môžete pribrať, ale aj sa ochudobniť o potrebné živiny, čo vedie k fyzickej slabosti. Široký sortiment zdravej stravy nájdete so zľavou na prezdravie.sk.

Priznajte si zlozvyky

Koľko alkoholu vypijete? Zatiaľ čo mierne množstvo je v poriadku, možno dokonca prospešné, priveľa alkoholu vás môže vystaviť riziku niektorých druhov rakoviny, mŕtvice, vysokého krvného tlaku, ochorenia pečene a zápalu pankreasu. Zdravé množstvo alkoholu by malo obsiahnuť maximálne:

 • jeden pohár denne pre ženy všetkých vekových kategórií
 • dva poháre denne pre mužov do 65 rokov
 • jeden pohár denne pre tých, ktorí majú viac ako 65 rokov

Biologický vek: a čo fajčenie?

Lekári majú v tomto smere jasno: akékoľvek fajčenie (aj pasívne) je pre zdravie škodlivé. Oddávanie sa fajčeniu alebo príliš veľkému množstvu alkoholu rozhodne zvyšuje biologický vek. Prestať fajčiť nemusí byť také jednoduché. Veľa ľudí radí zastaviť tento zlozvyk okamžite, inak sa od neho nikdy neodnaučíte. Netreba však dávať na rady ľudí bez toho, aby ste si ich názor dôkladne neoverili. Možno práve Vy ste typ človeka, ktorému prospeje postupné vysádzanie cigariet, až fajčiť úplne prestanete.